badanianaukowe.edu.pl_banner_960x150.jpg
Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-09>Światowej sławy fizycy na Politechnice Wrocławskiej

Światowej sławy fizycy na Politechnice Wrocławskiej

Dyskusje nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki, spotkania z trzema laureatami Nagrody Nobla i debaty naukowe, to główne punkty 44. Zjazdu Fizyków Polskich, który 10 września rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej. Spotkaniu towarzyszą konferencja dydaktyczna, otwarta sesja popularnonaukowa oraz pokazy doświadczeń.

– Udział w zjeździe zapowiedziało ponad tysiąc osób, wśród nich największe sławy w dziedzinie fizyki, ale także doktoranci, nauczyciele czy laureaci olimpiad – mówi prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i współorganizator imprezy.

Przez sześć dni naukowcy zajmujący się m.in. fizyką biologiczną, jądrową, medyczną, a także grawitacją, kosmologią, optyką i fotoniką czy technologiami kwantowymi będą prezentować najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach i dyskutować.

Będzie to znakomita okazja, aby posłuchać m.in. wykładu o niedawnym odkryciu fal grawitacyjnych. W programie zaplanowano w sumie 30 wykładów plenarnych i 140 referatów.

W trakcie zjazdu o swoich badaniach opowiedzą trzej laureaci Nagrody Nobla z fizyki - profesorowe: Gerard Hooft, Theodor Hänsch i Shuji Nakamura.

Program został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach. W środę, 13 września, odbędzie otwarta sesja popularnonaukowa, połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. W programie spotkania zaplanowano wykłady prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

W środę odbędą się również pokazy doświadczeń „Magia światła” przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej, która tego samego dnia poprowadzi też drugi pokaz – „Fizyka dla magika” - o godzinie 17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani, bez ograniczeń wiekowych.

Organizatorami 44. Zjazdu Fizyków Polskich są Wrocławski Oddział PTF oraz Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Szczegółowy program zjazdu dostępny jest na stronie: www.44zfp.pwr.edu.pl.

Informacje dla mediów umieszczane są na stronie: www.pwr.edu.pl.

kategoria: wydarzenia|6 września 2017 r.