Strona główna>Aktualności>Archiwum>2015-01>Nowy gatunek grzyba – sukces wrocławskich fitopatologów

Nowy gatunek grzyba – sukces wrocławskich fitopatologów

Odkrycie i opisanie nowego gatunku grzyba, który powoduje żółtą plamistość igieł kosodrzewiny, to jeden z rezultatów badań zespołu badawczego z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ramach projektu, którego celem było poznanie chorób igieł oraz ich wpływu na kondycję zdrowotną kosodrzewiny rosnącej w Karkonoszach i Górach Izerskich. Nowy gatunek został nazwany Lophodermium corconticum na cześć Karkonoszy.

Zespół badawczy z Zakładu Fitopatologii i Mikologii pod kierownictwem dr. Wojciecha Pusza w składzie – dr Włodzimierz Kita, mgr Agata Kaczmarek oraz dr Kamila Nowosad z Katedry Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa, zakończył sukcesem projekt badawczy. Pierwsze obserwacje zdrowotności kosodrzewiny były prowadzone w Zakładzie Fitopatologii   już w 1998 roku. Kolejne lata przynosiły nowe spostrzeżenia, które zakończyły się odkryciem i opisaniem nowego gatunku grzyba, który powoduje żółtą plamistość igieł  kosodrzewiny.

Pracę nad nowym gatunkiem prowadzono wspólnie z dr. Ondrejem Koukolem z Uniwersytetu Karola w Pradze oraz z dr. Davidem Minterem z Wielkiej Brytanii. Objawem choroby są charakterystyczne żółte plamki na igłach, które w miarę rozwoju choroby występują na całej powierzchni igły. Porażone igły opadają w lipcu, a na końcówkach pędów pozostają tylko zdrowe, tegoroczne igły w postaci charakterystycznych „pędzelków”. Nowy gatunek został nazwany Lophodermium corconticum na cześć Karkonoszy. Jest bardzo prawdopodobne, że jest endemitem i występuje tylko w tym regionie. Wymaga to jednak dalszych badań, które muszą być prowadzone w innych masywach górskich w Polsce gdzie występuje kosodrzewina. Od dwóch lat badania i obserwacje prowadzone są również w Tatrach.

Na fotografiach: żółte plamki na igłach kosodrzewiny oraz wrocławscy fitopatolodzy: dr inż. Wojciech Pusz (z prawej) i dr inż. Włodzimierz Kita.

Źródło: materiały prasowe, www.up.wroc.pl

kategoria: świat nauki|16 stycznia 2015 r.