dzienotwartyedupl_banner_1.jpg
Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-09>Kongres Kobiet oczami naukowców z UAM

Kongres Kobiet oczami naukowców z UAM

9. września 2017 roku, rozpoczyna się IX Ogólnopolski Kongres Kobiet zatytułowany "Alert dla praw kobiet". Po raz pierwszy kobiety w ramach Kongresu spotkają się w Poznaniu, a nie tak jak do tej pory w Warszawie. Wśród współorganizatorek, koordynatorek wydarzeń i paneli dyskusyjnych oraz prowadzących warsztaty znalazły się akademiczki, uczone i studentki z wielu poznańskich uczelni oraz instytucji naukowych. Najliczniejszą grupę stanowią kobiety z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu.

O to, czego spodziewają się po kongresie, zapytaliśmy dr Iwonę Chmurę-Rutkowską z Wydziału Studiów Edukacyjnych oraz dr Lucynę Marzec z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

– Najważniejsze w Kongresie jest dla mnie spotkanie osób, które mają świadomość roli, dorobku oraz wkładu kobiet w rozwój społeczeństwa, osób które doceniają mądrość, energię i talenty dziewcząt i kobiet, i którym bliskie są takie wartości jak: wolność, równość, różnorodność, demokracja, tolerancja i prawa człowieka – tłumaczy dr Iwona Chmura-Rutkowska. – Mam nadzieję na merytoryczne i owocne dyskusje, porcję pozytywnej energii, wzmocnienie i konsolidację środowisk działających w Poznaniu na rzecz praw i wolności kobiet oraz wybrzmienie głosu i najważniejszych problemów kobiet w przestrzeni publicznej – mówi dr Chmura-Rutkowska.

– Kongres Kobiet jest dla mnie intensywną debatą, seminarium/laboratorium myślowym o charakterze transdyscyplinarnym i łączącym praktyczny, społeczno-ekonomiczny i polityczny wymiar życia z wymiarem sztuki i kultury – dodaje dr Lucyna Marzec. – Jedną z wcześniej nieobecnych, a w tym roku istotniejszych kwestii omawianych na KK, jest status kobiet w nauce i na akademii. Centrum organizują pracownice UAM. Nowością jest także włączenie w organizację nastolatek w Centrum Mamy Głos i Grrl Power. Po raz pierwszy nastolatki nie będą tylko pełnić roli wolontariuszek, ale prowadzić własne centrum, które samodzielnie zaprogramowały i zorganizowały. Ich obecność na KK jest znakiem nadejścia kolejnej fali feminizmu w Polsce młodych kobiet/dziewczyn o ogromnej samowiedzy i pragnieniu realizowania się w życiu społecznym i aktywistycznym – przekonuje dr Marzec.

Program IX Kongresu Kobiet pod linkiem: www.kongreskobiet.pl.

kategoria: wydarzenia|7 września 2017 r.