studialicencjackieedupl_banner_960x150_1.jpg
Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-02>Karolina Zięba-Kulawik – Doktorantka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Laureatką IX Konkursu Stypendialnego im. Anny Pasek

Fundacja im. Anny Pasek promuje systemy informacji geograficznej (GIS) i teledetekcję środowiska (oraz nauki im pochodne) poprzez wspieranie naukowe uzdolnionej młodzieży.

Tegoroczną laureatką IX Konkursu Stypendialnego, promującego najzdolniejszych doktorantów polskich jednostek naukowych, została mgr inż. arch. kraj. Karolina Zięba-Kulawik, doktorantka w Laboratorium Geomatyki (Zakład Urządzania Lasu, Geomatyki i Ekonomiki Leśnictwa, Instytut Zarządzania Zasobami Leśnymi) na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Jej badania koncentrują się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii geoinformacyjnych, w szczególności naziemnego i lotniczego skanowania laserowego, do monitorowania przemian krajobrazu i analiz przestrzennych GIS 3D.

Celem wyróżnionych przez Stypendium im. Anny Pasek badań jest określenie głównych kierunków przemian dokonujacych się w strukturze krajobrazów Tatrzańskiego i Gorczańskiego Parku Narodowego oraz monitorowanie rozpadających się drzewostanów w aspekcie bezpieczeństwa na szlakach turystycznych. Cel ten będzie realizowany przy wykorzystaniu teledetekcji lotniczej i satelitarnej a także technologii LiDAR. Projekt zakłada także stworzenie i opublikowanie bezpłatnej mobilnej aplikacji (Android oraz iOS) – „BEZPIECZNY SZLAK”, w której zaimplementowane zostaną wyniki badań w formie interaktywnej mapy ze wskazaniem fragmentów szlaków turystycznych szczególnie zagrożonych ze strony ewentualnego upadku drzew martwych lub zamierających.

Konkursu Stypendialny odbywa się pod patronatem Dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firmy ESRI Polska.

Więcej o doktorantce: www.annapasek.org.

Źródło: www.gisplay.pl.

kategoria: aktualności|17 lutego 2017 r.