Strona główna>Aktualności>Archiwum>2017-07>Gowin: konsolidacja uczelni z korzyścią dla całego regionu lubuskiego

Gowin: konsolidacja uczelni z korzyścią dla całego regionu lubuskiego

– Konsolidacja to jest dobre rozwiązanie, nie tylko dla Uniwersytetu Zielonogórskiego i PWSZ w Sulechowie, ale dla całego regionu. Uniwersytet jest sercem Województwa Lubuskiego. Dzisiaj to serce dozna wzmocnienia – mówił o konsolidacji dwóch lubuskich uczelni wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

17 lipca 2017 r. podczas konferencji prasowej z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) prof. dr hab. inż. Tadeusza Kuczyńskiego oraz rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Sulechowie prof. dr hab. inż. Mariana Miłka zostało podpisane rozporządzenie o konsolidacji PWSZ w Sulechowie z UZ.

W odpowiedzi na potrzeby studentów

Głównym powodem konsolidacji uczelni była malejąca liczba studentów w województwie lubuskim. Przez ostatnie 7 lat liczba absolwentów szkół wyższych spadła z 98 do 45 osób na 10 tys. mieszkańców regionu. Proporcjonalnie zmniejszyła się też liczba studentów – kilka lat temu w Sulechowie studiowało 4 tys. studentów, dziś jest ich ok. 400, więc baza dydaktyczna jaką dysponuje PWSZ była w dużej mierze niewykorzystana. Z kolei Uniwersytet Zielonogórski ma prawie 12 tys. studentów, a rozszerzenie oferty edukacyjnej o kierunki prowadzone na sulechowskiej uczelni podniesie jej atrakcyjność.

Decyzja o konsolidacji została po raz pierwszy oficjalnie ogłoszona podczas konferencji prasowej 22 lutego 2017 r. przez rektorów UZ i PWSZ w Sulechowie. Od tego momentu uczelnie wspólnie wypracowywały zasady połączenia, aż do 18 kwietnia 2017 r., kiedy to rektorzy obu szkół wyższych zwrócili się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z formalnym wnioskiem o połączenie. Wniosek ten został złożony na ręce Jarosława Gowina podczas jego wizyty w Zielonej Górze.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.

kategoria: uczelnie|22 lipca 2017 r.