Najlepsze uczelnie
Ranking uczelni - TOP 10 Najlepsze uczelnie - RSS Najlepsze uczelnie - Twitter Najlepsze uczelnie - Facebook
Strona główna>Kariera zawodowa = najlepsze uczelnie? Jak wybrać najlepszą?

Kariera zawodowa = najlepsze uczelnie? Jak wybrać najlepszą?

Wielu młodych abiturientów zastanawia się nad najważniejszym życiowym wyborem, wyborem uczelni - najlepszej uczelni, która zagwarantuje im dobry start w zawodową przyszłość. Przystępując do matury, każdy z abiturientów musi wybrać przedmioty i złożyć deklarację, która w dużym stopniu wyznacza kierunek dalszego rozwoju. Niezależnie od trenów każdy przyszły student wie jakie są jego zainteresowania i pragnie połączyć je z przyszło karierą i życiem zawodowym. Ale czy owy wybór zawsze jest taki prosty?

Otóż nie. Na polskim rynku działa przeszło 470 uczelni, w tym 338 uczelni prywatnych. Jak wybrać spośród nich najlepszą uczelnię dla siebie?

 

"zasady przyjęć kandydatów na studia były Wam znane przed złożeniem ostatecznej deklaracji przedmiotów maturalnych"

 

Jak wybrać dobrą uczelnię?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą każdemu maturzyście w dokonaniu wyboru. Po pierwsze, prastara zasada rzecze nie kupować kota w worku. Niezależnie od informacji przekazywanych w materiałach informacyjno-promocyjnych warto udać się na dni otwarte uczelni. To doskonała okazja do poznania uczelni od podszewki. Sprawdź najbliższe dni otwarte. To również moment, w którym (w większości uczelni) nadarza się okazja do rozmowy z najbardziej wiarygodnymi recenzentami: studentami. Nikt tak dobrze nie przekaże Wam informacji o uczelni jak jej obecni studenci. Warto poświęcić kilka chwil by zagościć w murach przyszłej uczelni i poznać życie studenckie, atmosferę panującą w murach przyszłej alma mater, a przede wszystkim poznać szczegółowe warunki rekrutacji, które obowiązują w każdej uczelni. Rzecz jasna przepustką do studiów wyższych jest matura. Od jej pomyślności zależy, do której uczelni uda się Wam dostać, niemniej ważne jest by zasady przyjęć kandydatów na studia były Wam znane przed złożeniem ostatecznej deklaracji przedmiotów maturalnych. Wiedza na temat przedmiotów wymaganych w procesie rekrutacji do wymarzonej uczelni daje szansę na dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego, a co za tym idzie lepsze wyniki w procesie rekrutacji. Każda z uczelni państwowych punktuje Wasze wyniki ze świadectwa maturalnego przyznając odpowiednie punkty, a co za tym idzie plasując Was na swoich listach rankingowych.

Co poza wizją lokalną podczas dni otwartych i dobrym wyborem przedmiotów maturalnych powinno wpłynąć na Wasz wybór?

Dobrym, ale zachowawszy stosowny dystans, wydaje się być skromny wyznacznik w postaci rankingu uczelni. Ranking uczelni charakteryzuje się tym, że jest pewnym wyznacznikiem pozycji jaką zajmuje dana uczelnia w zestawieniu różnych elementów, które zostały wzięte pod uwagę przy dokonywaniu oceny danej placówki. Warto mieć na względzie fakt, że żaden ranking nie jest gwarancją sukcesu na drodze zawodowej i nie jest jedynym wyznacznikiem jakości oferty edukacyjnej polskich uczelni. Poznaj rankingi szkół wyższych: ranking szkół wyższych 2010, ranking szkół wyższych 2011, ranking szkół wyższych 2012.

Najlepsze uczelnie w Polsce

Warto sięgnąć do wyników ogólnopolskiego rankingu uczelni - rankingu szkół wyższych 2012. Ranking Szkół Wyższych 2012 został (jak co roku, od przeszło 20 lat) przeprowadzony przez PERSPEKTYWY i dziennik Rzeczpospolita. W wyniku szczegółowego badania uczelni w Polsce utytułowano te najbardziej zasłużone, te których osiągnięcia okazały się mocną stroną badanych parametrów.

Wyróżniono kilka najlepszych uczelni w Polsce. Na podium znalazły się: Uniwersytet Jagielloński zajął pierwsze miejsce w rankingu uczelni, otrzymał 100 punktów w klasyfikacji rankingu i jest najlepszą uczelnią w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, z ilością 97,71 punktów. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskując 77,55 punktu, który awansował w stosunku do poprzedniego roku o jedną pozycję. Trzy najlepsze uczelnie w kolejnych edycjach rankingu bardzo często zajmowały miejsce na podium.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski,
Politechnika Łódzka,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Ranking szkół wyższych 2012 to 12. edycja rankingu szkół wyższych. Ranking uczelni uznawany jest za najważniejszy w Polsce. Nad merytoryczną wartością rankingu czuwała 11-osobowa kapituła, której przewodził prezes PAN prof. Michał Kleiber. W skład kapituły weszli: m.in.: sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu prof. Marek Safjan, prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej i senator PO prof. Marek Rocki i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa i b. rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.

 

"Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego monitoruje potrzeby rynku pracy i dostosowuje kierunki zamawiane do potrzeb pracodawców. W ramach programu ministerstwo dofinansowało 10 kierunków studiów."

 

Uczelnie realizują kierunki zamawiane - studia techniczne

Czy ranking, matura, dobrze wybrane przedmioty i wizyta podczas dni otwartych wystarczą?

Warto zdobyć się na rozwagę i zastanowić się nad przyszłością wybranego przez Was zawodu. Warto śledzić wydarzenia z rynku w Polsce i na świecie. Zmieniające się trendy na rynku i ogólnoświatowy kryzys gospodarczy wpływa również, a przede wszystkim na sytuację na rynku pracy. Przed uczelniami stoją wyzwania, a przede wszystkim potrzeba dostosowania oferty dydaktycznej do potrzeb rynku. Podobne wyzwania stoją przed uczelniami wyższymi. Również instytucje powołane do nadzoru szkolnictwa wyższego w Polsce podejmują działania zmierzające do dostosowania programów nauczania do potrzeb rynku. Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego przygotowuje wiele programów, których celem jest wsparcie autonomicznych uczelni w dostosowywaniu oferty programowej do potrzeb przyszłych studentów i rynku pracy. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego monitoruje potrzeby rynku pracy i dostosowuje kierunki zamawiane do potrzeb pracodawców. W ramach programu ministerstwo dofinansowało 10 kierunków studiów. Dofinansowanie uzyskały uczelnie i studenci. Oferowane stypendia, miały na celu zachęcenie studentów do wyboru kierunków zamawianych, głównie studiów technicznych i związanych z naukami ścisłymi. W skutek programu ministerstwa nastąpił wzrost zainteresowania tymi studiami, a co za tym idzie i uczelniami technicznymi, i kierunkami oferowanymi przez uczelnie. Sprawdź kierunki studiów dostępne w polskich uczelniach.

Warto wybrać przyszłościowy zawód, warto wybrać najlepszą uczelnię, a ten wybór pozostawiamy Wam rekomendując wnikliwą analizę oferty edukacyjnej, programów studiów, rankingu uczelni i aktualnej sytuacji gospodarczej na rynku.